Zgodnie z najbardziej aktualnymi zaleceniami pediatrów, każde dziecko urodzone w szpitalu już w kilka godzin po przyjściu na świat otrzymuje pierwszą dawkę witaminy K. Wraz z wypisem rodzice dostają zalecenie suplementacji witamin K i D przez pierwszych kilka miesięcy życia ich nowonarodzonego dziecka. Okres, przez jaki powinny być dostarczane, zależy od tego, czy dziecko karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym. Jakie role pełnią te substancje w organizmie małego człowieka?
Witamina K- zapewnia prawidłową krzepliwość krwi, zapobiega krwawieniom spowodowanym jej niedoborem, pozytywnie wpływa na proces mineralizacji kości i gospodarkę wapniową, co jest szczególnie istotne w przypadku organizmu w fazie wzrostu.
Witamina D3- inaczej cholekalcyferol, odpowiada m. in. za prawidłowy stan kości, działanie układu nerwowego i mięśniowego oraz wchłanianie wapnia. Do jej syntezy z pożywienia i produkcji w organizmie potrzebne są promienie słoneczne, dlatego suplementację zaleca się szczególnie zimą, kiedy zachmurzenie jest w Polsce największe.

Previous post Wracamy do formy, czyli suplementy po dłuższej przerwie
Next post NIECODZIENNY SUPLEMENT – KAKAO