Myśląc o suplementach diety, najczęściej mamy na myśli preparaty multiwitaminowe, lub środki stymulujące przyrost masy mięśniowej, zażywane przez bywalców siłowni. Rzadko kiedy jednak szukamy środków wspomagających pracę naszego mózgu. Tymczasem mogą one nie tylko wspomóc procesy kojarzenia czy zapamiętywania, ale także zwalczają stres i poddenerwowanie, a nawet poprawiają nastrój. Naukowcy najczęściej wymieniają pięć substancji wspomagających pracę mózgu.
Kofeina, zawarta w kawie i napojach energetyzujących, niemal natychmiast po wypiciu zaczyna działać. Podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza bicie serca, przez co mózg jest bardziej dotleniony. Dzięki temu uczucie senności znika, a koncentracja znacznie się poprawia. Jednak substancja ta może uzależniać. Kolejną wadą jest fakt, iż po ustaniu jej działania na powrót stajemy się senni.
Acetylo L-karnityna, czyli jeden z aminokwasów biorących udział w produkcji energii w komórkach organizmu. Przyjmowanie suplementów diety zawierających go, nie tylko zwiększy nasz poziom energii, ale także poprawi zdolność zapamiętywania.
Kwas gamma aminomasłowy ma szerokie spektrum działania. Nie tylko stymuluje pracę mózgu, poprawiając jego zdolności, ale także działa uspokajająco. Redukuje przez to stres, co pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie.
L-tyrozyna w znacznym stopniu wpływa na poprawę koncentracji i zdolność dostrzegania szczegółów. Zażywanie suplementów zawierających L-tyrozynę wpływa również na regulację pracy przysadki mózgowej oraz tarczycy. Kolejną zaletą jest fakt, iż ten związek chemiczny wpływa korzystnie na poprawę naszego humoru.
Miłorząb dwuklapowy, czyli Ginkgo biloba, jest znanym od wieków środkiem poprawiającym pamięć. Ponadto preparaty zawierające wyciąg z tej rośliny walczą ze szkodliwym wpływem wolnych rodników, i regulują krążenie w obrębie kończyn dolnych. Ułatwiają również przyswajanie nowych informacji, a u osób starszych hamują procesy degeneracji pamięci.

Previous post Sięgając po suplementy
Next post Suplementacja – kiedy stosować?