Choć Polacy są jednym z narodów europejskich najchętniej sięgającym po suplementy, coraz częściej mówi się o tym, że należy zachować rozwagę przy ich stosowaniu. Jednocześnie zaleca się, by pewne grupy osób powinny bezwzględnie poszerzać swoją dietę o takie dodatki – m.in. dotyczy to sportowców. Czy osoby regularnie uprawiające intensywne ćwiczenia faktycznie potrzebują „wspomagaczy”? Może wystarczy bardziej dopracowana dieta?
Organizm, który często wykonuje duży wysiłek, potrzebuje dużo więcej mikro i makroelementów niż to jest u przeciętnego człowieka. Trzeba bowiem zregenerować się po wysiłku oraz uzupełnić poziom energii, by nie zabrakło jej na kolejny trening. Co więcej, trzeba ochraniać mięśnie i stawy, by te nie uszkodziły się podczas ćwiczeń. A jeśli dodatkowo zależy nam na przyroście mięśni, trzeba koniecznie zwiększyć dzienne spożycie białka – i to do 2 g na każdy kilogram masy ciała.
Stosując lekką dietę i spożywając niewielkie porcje posiłków, trudno jest dostarczyć tyle składników – zwłaszcza białka – ile trzeba. Jest to wręcz niemożliwe. Dlatego w przypadku sportowców suplementacja okazuje się niezbędna.

Previous post Po jakie suplementy sięgać?
Next post Co z tymi suplementami?