Coraz częściej prowadzimy tryb życia, w którym nie ma miejsca na zdrową i przemyślaną dietę. Aby jakoś ratować organizmy, sięgamy coraz chętniej po suplementy, a więc witaminy i składniki mineralne w formie tabletek, proszków do rozpuszczenia, syropów itp. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy przypadkiem nie wyrządzamy sobie w ten sposób krzywdy.
Po pierwsze, każda witamina w nadmiarze jest niebezpieczna dla zdrowia, zwłaszcza jeśli taki stan trwa długi czas. Okazuje się, że można w ten sposób nawet uszkodzić nerki oraz układ nerwowy. Po drugie, często przyjmujemy po kilka preparatów dziennie i nierzadko jeden składnik dostępny jest w kilku z nich, a to już prosta droga do jego przedawkowania. Po trzecie, dużo zdrowiej jest zdobywać witaminy za pomocą zdrowej i zbilansowanej diety, bogatej w owoce oraz warzywa.
Zanim sięgniemy po suplementy, pomyślmy, czy nie lepiej byłoby zastąpić je zdrowym menu? A jeśli faktycznie należymy do osób o większym zapotrzebowaniu na pewne składniki, skonsultujmy swój wybór z lekarzem i nigdy nie przekraczajmy dawek zalecanych przez producentów suplementów.

Previous post I suplementy mogą być groźne
Next post Suplementy z selenu