Witaminy i minerały to elementy, których musimy dostarczać organizmowi, aby funkcjonował on prawidłowo. Znajdziemy je zarówno w pożywieniu, jak i w suplementach.
Witaminy
Nasz organizm potrzebuje witamin, które znajdziemy w owocach czy warzywach. Stawiajmy na witaminę C czy E, które działają antyoksydacyjnie i neutralizują wolne rodniki. Ponadto wybierajmy produkty z witaminą D, którą organizm syntetyzuje tylko wtedy, gdy skóra ma kontakt z promieniowaniem słonecznym. Ogromne znaczenie dla procesów fizjologicznych mają witaminy z grupy b oraz witamina A, która gwarantuje nam dobry wzrok. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiedniej porcji warzyw i owoców bogatych w różnego rodzaju witaminy, możemy bazować na suplementach diety.
Minerały
Obecność minerałów w pokarmach jest różna. Część zapotrzebowania z pewnością zostaje pokryta, jednak nie mamy pewności, czy nasz organizm otrzymał idealną dawkę. Minerały znajdują się chociażby w napojach izotonicznych, jakie sportowcy powinni spożywać podczas treningów. Ponadto porcję pierwiastków znajdziemy w formie tabletek.

Previous post Właściwy dobór suplementów
Next post Suplementy anaboliczne